Kürtaj Fiyatları 2014 Temmuz 23

İstanbul'da kürtaj fiyatları 2019 yılı temmuz sonuna doğru , ramazan bayramından hemen önce nekardır. ( Birçok kürtaj merkezinde ortalama ... liradan başlar. ) Çocuk aldırmak için gittiğimizde tüm masraf ne olur , vakum kürtaj nasıl yapılır ? , kürtaj sonrası hamilelik zor olur mu , kürtaj yasası 2019 e göre en geç ne zaman çocuk aldırabilirim , kürtajda lokal anestezimi iyidir , kızlık zarı dikimi fiyatı kaç paradır , yoksa genel anestezimi gibi sizden gelen soruları detaylı olarak bu yazımızda yanıtlıyoruz. ( Kürtaj hakkında yorumları okuyun )
İstenmeyen gebelikler az çok cinsel aktivitesi olan , hatta gerçek bir cinsellik yaşamasa bile , bakire olsa bile sürtünme benzeri ön sevişmeler deneyimleyen her bayanın başına gelebiliyor. Size tavsiyem adet günlerinizi mutlaka bir takvim üzerinden takip etmeniz yönündededir , artık cep telefonu android veya iphone uygulamları bile var sizin adetinizi takip ediyor ve gebe kalma ihtimalinizin yüksek olduğu günleri bildiriyor, bence o uygulamaları indirip devreye alın . Öyle veya böyle başa geldiği zaman bir karar aşamasına gelirsiniz , hamilesiniz , ya doğurmak üzere gebeliğe devam edeceksiniz yada henüz 10 haftayı aşmadı ise kürtaj olarak gebeliğe sonlandıracaksınız. Evli olmayan çiftlerde ortaya çıkan gebelikler genelde kürtajla sonuçlanır , zira bizim toplumda hamile kızların evlenmesi ve düğün süreçlerine girmesi alışılmış değildir. Ama o kısmına siz karar vereceksiniz . Zannediyorum kürtaj kararı aldınız ki bu yazıyı okuyorsunuz , yoksa hamile kıyafetlerine bakıyor olurdunuz ve hiç tanışmazdık belkide. İsterseniz kürtajla ilgili ön şartlara bir göz atalımki daha sonra sorunla karşılaşmayasınız , yani kürtaj olurken hangi kurallar çerçevesinde haraket etmelisiniz , işte kürtaj şartları :

1- Kürtaj yasası :
2019 yılında düzenlenen ve 2020 yılında güncellenen kürtaj yasasına göre isteğe bağlı gebelik sonlandırma yani kürtaj için bir üst sınır belirlenmiştir , en geç 10. gebelik haftasının sonuna kadar çocuk aldrabilirsiniz , dahada geç kalırsanız maalesef Türkiye'de hiçbir jinekolog size yardım edemez , zaten devletimizde " doğurun bizim yurtlarımız o çocuklara bakacaktır " diyor. O yüzden kararınızı 10 haftayı geçirmeden vermeye bakın.

2- Kürtajda yaş sınırları :
Ülkemizde 18 yaşından gün alamayan vatandaşlar çocuk olarak kabul edildikleri için eğer bu dönemde gebe kaldıysanız kürtaj olmak için anne veya babanızla beraber gelmeniz veya onlar gelemiyorlarsa "kızlımın kürtaj olmasına izin veriyorum" şeklinde bir imzalı kağıt getirmeniz gerekir.

3- Kürtajda evli veya bekar olmak :
Genelde birçok konuda evli bayanlara avantajlar sağlanan ülkemizde maalesef kürtaj konusunda evli bayanlara " kocadan izin alma zorunluluğu" gibi bir çin seddi benzeri duvar çıkartılmıştır. Düşünün kağıt üzerinde biriyle nikahlısınız ama ayrı yaşıyorsunuz bu arada başka birinden gebe kaldınız , görüşmediğiniz veya kavgalı olduğunuz eşinize ben Recepten gebe kaldım ama aldırmak için senin iznin gerekiyor nasıl diyeceksiniz. Yada kendinizin devam etmek istemediği bir gebeliğe sadece eşiniz istiyor diye nasıl devam edebilirsiniz, ama naapalım kanun böyle , yani evli iseniz ya eşinizle gelin , yada "eşimin kürtaj olmasına izin veriyorum" gibi eşinizin imzasını taşıyan bir imzalı kağıt getirin.
Bekar bayanlar bu konuca çok şanslı , kimselerden izin almaları gerekmiyor , ayrıca imam nikahlılar , birlikte yaşayanlar , sevgilinde hamile kalanlarda bebeğin babasındna izin almadan kürtaj olabiliyorlar , tabi 18 yaşından gün almış olma şartı ile.

4- Kürtajda gizlilik :
Özellikle evli olmayan hastalarımız , sözlü veya nışanlı bile olsalar , plan dışı bir gebelikleri varsa yapılacak olan kürtajın gizli kalması isteniyor , tabi nunu dışında evli olmayan tüm bayanlar bu işlemin... kayıtlarına işlenmesini istemiyor , kürtaj yapan özel hastaneler ve tıp merkezlerinin tamamı ... anlaşmalı olduğu için size yapılan tüm işlemleri kayıtlara işleme zorunluluğu vardır , ama üzülmeyin biizm gibi özel jinekolog muayenehanelerinin hiçbirinde ... anlaşması yoktur ve full gizli kalabilirsiniz.

Kürtaj fiyatları


Kürtaj fiyatları İstanbul , Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin dışında daha birçok ilde hamilelik haftasına göre belirleniyor , genelde çocuk aldırmak istiyorsanız en az ... tl gibi bir kürtaj ücretini gözden çıkartmanız gerekecek , örnek vermek gerekirse İstanbul'da birçok kürtaj merkezi muayenehanelerde ve kürtaj yapılan hastane ve tıp merkezlerinde en küçük gebelik olarak kabul edilen 4 haftalık hamilelikte ... lira , 5 haftalıkta ... tl , 6 haftalık olrsa ... lira şeklinde yukarı doğu çıkan bir fiyat skalası uygulanıyor. Tabii yukarıdada yer verdiğimiz gibi 10 hafta kürtaj yaptırabileceğiniz üst sınır olduğu için kürtaj için en fazla .... tl kadar masrafınız olabileceğini hatırlatalım.

Kürtaj videosu


Kürtaj videosu izlemek doktor olmayan insanlar için bence çok yanlış olur , ayrıca kürtajı videoya kaydedip yyaınlamakta tıbbi etiğe son derece aykırıdır , sanıyorum güney amerika kökenli olan bu kürtaj videolarının  evirip çevirip yayınlıyorlar ama ne olursa olsun , zaten bir bayanın en mahrem konusu olan üreme organının açık açık görüntülenmesi bile insan haklarına aykırıdır.

** Kürtaj hakkında yorumları okuyun , isimsiz yorum yazın ( İsimsiz yorum yazmak için "yorumlama biçimi" olarak "anonim" i seçin )

Kürtaj nedir ?


Kürtaj aslında latince küretaj yani kazıma anlamına gelen bir kelimeden kısaltma yapılarak türetilmiştir , evet anlamı kazımadır , ama artık vakum kürtajı çıktığından beri kazıma şeklinde eski usul kürtaj pek yapılmıyor diyebilirim. Eskiden uzun sağlı bir tatlı kaşığına benzer metal bir tıbbi alet rahim içine sokulurdu ve kabak dolması açar gibi rahim çepeçevre kazınırdı , bu künt yöntem artık terkedilmiş durumdadır ve vakum küretaj nerdeyse kürtaj olacak bayanlara büyük bir müjde gibi gelmiştir. Sonuçta artık ağrısız ve kanamasız çocuk aldırabiliyorsunuz diyebiliriz.

Kürtaj yasak mı ?


Kürtaj yasağı konusunda hergün birçok hastamız arıyor , basında çok konuşulması sebebi ile kürtajn yasaklandığını düşünenler var ama aslında herhangi bir yasaklama yok. 2014 kürtaj yasasına göre 10 haftadan sonrası yasak ama 10 haftaya kadar isteğe bağlı kürtaj yaptırabiliyorsunuz. Sorun olmuyor.

Kürtaj mağduru


Kürtaj işleminin sadece jinekolog doktorların yetkisinde olduğunu biliyoırmuydunuz. Ülkemizde gerçektende yasal olarak kürtajların tamamını jinekologlar gerçekleştiriyor . Ama buna rağmen bazı pretisyen hekimler , genel cerrahlar , plastik cerrahlar , hatta ve hatta ebe hemşireler kendi hasta çevrelerinde bazı kişilere yasa dışı kürtaj yapabiliyorlar , ağır cezalarla kısıtlanmış bu septik kürtaj vakalarında birçok kürtaj mağduru genç kız daha sonra yaşadığı çeşitli kalıcı sağlık problemi ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Kürtaj sonrası


Kürtaj sonrası adet:
Çocuk aldırdıktan sonra yaklaşık 45 gün içinde yeniden adet göreceksiniz , bu konuda acele ettiğiniz biliyorum ama sorun yok üzülmeyin , aynı düzenli adetleriniz devam edecek.

Kürtaj sonrası deniz , havuz :
Kürtaj esnasında rahim kanalı açıldığı için denize ve havuza 10 gün kadar girmeyin. Eğer girersek ne olur derseniz , aşağıdan yukarı girecek olan deniz suyu veya havuz suyu rahim içi enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kürtaj hapı


Cytotec ( Misoprostol ) :
Rahimde kasılmalar yaparak düşük başlatır  Yasaklanmıştır . Tehlikelidir.

RU-486 ( Mifepristone ) : 
Rahim içinde bebeği öldürür ve düşük başlatır. Yasaklanmıştır. Tehlikelidir.

Kürtaj forum


Kürtaj yani cerrahi abortus konusu çok ilginç olduğu için birazda bizim toplumumuzda belde aşağı konular ağızda sakız edildiğinden dolayı forumlarda çok sık bahsedilmektedir. Kürtaj fiyatlarının kadınlar kulübü , ekşi sözlük gibi forumlarda exajere edilmiş vaziyette bulabilirsiniz.

Kürtaj filmi


Kürtaj konusu Türk sineması ve Yeşilçamı yıllarca meşgul etti , adı sanı duyulmuş birçok bayan oyuncu kamerak karşısında temsili kürtaj yaşadı , genelde kel ve şişman kişilere doktor figürünü uygun gördüler. Yani doktor deyince birkere şişman olacak ve çok okumaktan kafada saç olmayacak , birde şişe dibi gözlük taktınızmı alın size doktor. Benim hatırladığım kürtaj filmlerinde Hülya Avşardan Türkan şoraya kadar birçok aktrist rol aldı.

Kürtaj fiyatları ekşi


Ekşi sözlükte kürtaj fiyatlarına yıllardır rastlıyorum , hatta birçok defa kendi hastalarımı bile ekşi sözlükte buldum , işte  şukadar para ödedik ama çok iyi kürtaj yapıyor gibi sohbetler koltuklarımızı kabarttı , birde fiyatları olduğunun 2 katı söylemeseler :)

Hamilelik belirtileri


Sağlıklı her kadının hamilelik belirtilerinde haberi olması gerekir , kim bilir birgün sizde gebe kalabilirsiniz , işte gebelik belirtileri :

1- Adet gecikmesi
2- Ciltte nemlenme ve sıcak basmaları
3- Göğüslerde büyüme , sertleşme ve dolgunluk ağrısı
4-  Vajinada ekstra ıslaklık ve sıcaklık artışı
5- Kasıklarda açılma ağrıları
6- Cinsel istekte artış
7- Aşerme , yani bazı ilginç besinlere karşı anormal istek duyma

Gebelik testleri


Her bayanın çantasında takım çantasi şeklinde bulunması gereken malzemelerden olan gebelik testleri herhangi bir eczaneden ortalama 10 tl gibi bir fiyata satın alınabilir . Kullanımıda son derece basittir , üzerindeki hazneye kendi idrarınızdan bir damla koyup 1 dakika kadar bekleyin , çift çizgi çıkarsa bu sizin hamile olduğunuzu gösterir , tek çizgi çıkarsa bu sizin kesin hamile olmadığınızı göstermez , belkide erken bir gebelik söz konusu ve henüz hamilelik hormonları idrara geçmedi.

Kürtaj nasıl yapılır ?


1- Hastanın muayenesi 
2- Ultrason incelemesi ile gebelik haftasının net olarak tespiti
3- Hastanın jinekolojik masaya yerleşmesi
4- Rahim girişinin lokal anestezikle uyuşturulması
5- Hegar bujisi ile collum dilatasyonu
6- Karmen kanülünün collum uteriye yerleştirilmesi işlemi
7- Vakum enjektörünün karmen kanülüne bağlanması
8- Negatif basınç verilerek uterustaki gebelik kesesinin dışarı alınması
9- Kürtaj sonrası yeniden ultrason yapılarak rahim içinde parça kalmadığından emin olunması.

Vakum kürtaj


Vakum küretaj sadece İstanbul'da değil nerdeyse tüm dünyada en fazla tercih edilen gebelik sonlandırma metodudur. İşte size vakumlu kürtajın avantajları :

1- 10 dakikada biter , yani çok kısa sürer
2- Rahim içi kazıma yapılmadığı için acı veya ağrı hissetmezsiniz , lokal anestezi yeterli olur , genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
3- Kürtaj sonrası hasta masadan kalkarak yürüyüp hayatına geri döner , istirahat gerektirmez.
4- Kazıma yapılmadığı için kürtaj sonrası kanama ve ağrı pek olmaz.
5- Rahim içi müdahale olmadığı için kürtaj sonrası gebelik , veya hamile kalma zorluğu gibi sorunlarınız olmaz , ne zaman isterseniz yeniden çocuk yapabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi


İstanbul'da 2019 yılında nerdeyse kürtajdan daha fazla kızlık zarı dikimi fiyatı sorulmaya başlandı ve hergün gelen hastaların yarısı ya kızlık zarı muayenesi , yani bekaret muayenesi yaptırıyor , yada kızlık zarı diktiriyor. Hinemoplasti tıbbi adıyla anılan kızlık zarı dikimi genelde flep yöntemi ile kalıcı olarak yapılır vr bu metoda sonuç garantiside verilebilir.
İstanbul'da 2014 yılında kızlık zarı dikimi fiyatı yaklaşık olarak .... liradan başlamaktadır ve duruma göre 2500 e kadar çıkabilmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı

Vakumlu kürtaj kadınlar kulübü

Vakum kürtaj fiyatı