Vakumlu kürtaj nasıl yapılır ?

Gebelik sonlandırma müdahalesinin vakumla ne şekilde olacağı konusunda biraz bilgi vereyim dedim, zira eskiden kalma bir kürtaj korkusu halkı tehlikeli metodlarla, hayati risk içeren girişimlere teşvik edebiliyor. Vakumlu kürtaj yükenilen risk açısından düşük hapı veya travmatik metodlarla düşük oluşturma çabalarından çok daha az risk içermektedir. Yan etki veya istenmeyen sonuçlara yol açma ihtimali oldukça nadirdir. Metodumuza teknik yaklaşımla giriş yaparsak , hastanın muayenesi , ultrasonla kesenin tespiti ve boyutlarının ölçümü sonrası jinekolojik masaya yerleşim ve rahim girişinin lokal anestezik bir ilaçla uyuşturulması ile başlanır. Kullanılan tüm alet ve malzemeler steril ve tek kullanımlıktır, dolayısı ile vakumlu ambalajlarından çıkartılır ve işlemden sonra çöpe atılır. Lokal anestezik enjeksiyonundan sonra birkaç dakika bekleriz ki collum yani rahim kanalı uyuşsun, hasta acı veya ağrı hissetmesin. Uyuştuğu onayı hasta tarafınca doğrulanınca işleme başlanır, collum uteri dilatasyonu ilk iş olarak yapılır yani rahim kanalı 0.6 cm kadar geçici olarak genişletilir, bu durum birçok hasta tarafınca vajinada bir genişleme olarak değerlendirilebiliyor ama vakum kürtaj işlemi kesinlikle vajina genişlemesine yol açmaz, zaten vajina ve rahim farklı oluşumlardır. Vajinal genişleme birçok kadında doğumsal veya normal yolla bebek doğurma sonucu sonradan kazanılan bir problemdir, onun içinde vajina daraltma ameliyatı uyguluyorum ama şu anda konumuzun dışında kalıyor. Collum dilatasyonununda sonra carmen kanülü denilen 0.6 cm kalınlığında steril tüp rahim kanalından sokularak rahme yerleştirilir. Kanülün ucunada negatif basınç üreten bir cihaz takılarak gebelik kesesi dışarı aspire edilir. Gördüğünüz gibi bu operasyon cerrahi bir girişim olmakla birlikte kesme veya dikme içermeyen bir uygulamadır, dolayısı ile kürtaj sonrası böyle bir ameliyat geçirdiğinize dair bir iz taşımazsınız. Yada aradan 1 ay geçtikten sonra başka bir doktorun muayenesinde önceden kürtaj yaptırdığınız ortaya çıkmaz. Ayrıca yapılan işlem tamamen gizli tutulur.

Vakumlu kürtaj ücretleri

Nereye sorarsanız sorun vakum ile kürtaj yaptıracaksanız size fiyat vermek için hamilelik haftanız merak edilir. Jinekologlar arasında kağıda yazılmamış bir anlaşma varmış gibi tük kadın hastalıkları uzmanları kaç hafalık gebe iseniz ona göre kürtaj fiyatı belirler. İlk 5 haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj için en düşük fiyatlar taleb edilirken, bunun üzerindeki haftalarda azar azar çocuk aldırma ücretleri artar, ta ki 10 haftaya gelene kadar bu böyledir, 10 haftayı 1 gün bile geçen bir gebeliğiniz varsa hiçbir doktor sizi kürtaj etmez, bebeği doğurmak zorunda kalırsınız. Kürtaj yasalarına göre 10 haftadan büyük gebeliklerde kürtaj yapan doktora ve kürtaj olan kadına ağır hapis cazaları verilir aman dikkat. Sizin gebelik boyutunuza özel kürtaj fiyatlarını öğrenmek için  dan bizi arayabilirsiniz, yada WhatsApp den yazabilirsiniz.

Kürtaj yasaları 

Kamuda çok tartışma yaratan kürtaj kanunu sık sık basına haber malzemesi oluyor, kürtaj yasaklandı mı, kürtaj serbest mi, kaç haftaya kadar kürtaj yaptırılabilir gibi. Kürtaj kanunlarına göre isteğinize dayalı olarak 10 haftayı geçmediği sürece kürtaj yaptırma hakkınız şu an için mevcuttur. Ama 10 haftayı bie gün bile geçerse bu mümkün olmaz. Cezai bir süre belirtilmesede resmi nikahla evli bayanlarda kürtaj için eş rızası aranır. Bekar veya imam nikahlı olanlardan, nışanlı olanlardan böyle bir onay istenmez.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatı

Vakumlu kürtaj kadınlar kulübü

Vakum kürtaj fiyatı